Amazon bugün J.R.R. Tolkien’in The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi)’nin uyarlaması olacak çok sezonlu bir dizi için haklarını satın alarak fantezi dünyasının kutsal topraklarına Amazon’un Prime Hizmetleri için el atmayı başardı.

Şirketteki kaynaklar, Eylül’de Variety Jeff Bezos’un yeni gösterilerle özellikle “Game of Thrones” gibi fantastik destanlarla yayını arttırmak istediğini söyledi. Şimdi Amazon’un belki de HBO’nun fantazi tacını alabilecek bir fikri mülkiyet hakkını eline geçirdiğini söyleyebiliriz.

Son bilgilere göre, Amazon, dizinin hakları için Tolkien’e yaklaşık 250 milyon dolar ödedi; ve bu sadece diziye uyarlama hakkını değil; aynı zamanda, mini dizi hakkını da kapsıyor (Ben bunun Beren ve Lüthien hikayesinin uyarlaması olduğunu umuyorum, ve kesinlikle izlerdim).

Tolkien sözcüsü, Amazon ekibinin “J.R.R. Tolkien’in orijinal yazılarından daha önce keşfedilmemiş hikayeleri ekrana getireceğini” söyledi. Amazon ise açıklamasında, uyarlamanın “Yüzük Kardeşliği”nden önceki hikayeleri kapsayacağını söylüyor. Genişletilmiş evrene aşina iseniz, bunun olasılığının, Tolkien’in Orta Dünya hakkında fazlaca bilgiyi belgelediği  “The Silmarillion”ın uyarlaması anlamına geldiğini biliyorsunuz.

Amazon hangi türde bir uyarlama yapmayı seçerse seçsin, kesinlikle maddi olarak zarar etmeyecektir. Umarım Morgoth, Feanor ve Beren ile Luthien’in sinematik görüntülerini görürüz.