Scientists confirm Einstein’s theory of relativity

Şili’de Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ile çalışan bir grup biliminsanı, son günlerde, bir yıldızın kara deliğin yakınından geçtiğinde ne meydana gelebileceğine dair saptamayı yapmak için 26 yıllık çalışmayı sonuca ulaştırdı. Çalışmanın sonuçları, Einstein’ın ünlü Genel Görecelilik Teorisi’ni doğruladı. Ortaya çıktı ki, E(Cismin enerjisi) gerçekten M(Cismin kütlesi) C2(Işık hızının karesinin sayısal değeri) eşitti.

Şüphe duyulmadığından değil fakat her iyi teori test edilmeye değerdir. Maalesef geriye, Einstein’ın yıllarına (1905’ler) dönersek, teorinizi test etmek için bir görecelilik mağazasına gidip yoğun çekimsel alanlar satın alamazdınız. Aslına bakarsanız, bunu 2018’de de yapamazsınız. Fakat yapabileceğiniz şey; Çok Büyük bir Teleskop’u (ESO’nun adlandırmasıyla) Samanyolu’nun merkezine doğru tutmak ve havanın temizlenmesini beklemektir.

Sistem Mühendisliği Departmanı başkanı Françoise Delplancke’a göre, yerel gözlemlerimize güvenmek yeterli değil. Phys.Org’a şöyle konuştu:

“Burada Güneş Sistemimizde bizler sadece belirli koşullar altında fizik kurallarını test edebiliriz. Bu yüzden, astronomide bu yasaların yerçekiminin daha güçlü olduğu bölgelerde de geçerli olup olmadığını test etmek çok önemlidir.”

Ayrıca ESO ekibinin bu araştırmaya 25 yıllık zaman ayırmasının sebebi de tam olarak buydu. Güneş sistemimizin merkezinde, yaklaşık 26,000 ışık yılı uzaklığında zayıf güneşimizden 4 milyon kez daha yoğun, süper-yoğun(super-massive) kara delikler bulabilirsiniz. Ne yazık ki, bir sürü tozla kaplı ve uzay çöplükleri etrafında dönüyor. Bu, yıldızların geliş ve gidişlerini gözlemlemeyi çok zorlaştırıyor.

Fakat görünen o ki, eğer sabırlıysanız ve Einstein’ın aklını başından alacak keskin ve optik bir teknolojiye sahipseniz süper-yoğun bir kara delikten geçen bir sürü hızlı yıldızı yakalayabilirsiniz.

Bunları yaparak, biliminsanları, bu yıldızların yer çekimsel işaretlerinin nasıl göründüğünü belirlediler ve hareket eden yıldızların kara deliğin çekiminin etkisi altındayken nasıl değiştiğini gözlemlediler. Uzay-çöpleri yerine yıldızlar biliminsanlarının ekipmanlarına yakalanacak kadar büyüktür. Ve şimdi Einstein’ın başından beri haklı olduğunu gösteren ölçümlere sahibiz.

En havalı bölüm ise, ekip tarafından yayınlanan Beyaz Sayfa’ya göre Einstein’ın teorisi, şimdiye kadar en sert koşullarda yaptığımız testler ile mükemmel bir şekilde uyuyor. Ve bu, türümüzün fizikî evren hakkındaki temel kavrayışını arttırmak için çok yol kat ediyor. Temel olarak, fiziğin nasıl işlediğine dair fikirleri, süper-güçlü bir kara deliğin varlığını ispatlıyorsa, muhtemelen bir şekilde bir yerlere tutunacaklardır.