BilimTeknoloji

Biliminsanları Yapay Zekanın Karanlık Madde gizemini çözebileceğini umut ediyor

Ekleyen 8 Ağustos 2018 Yorum Yok

Scientists hope AI will illuminate the mystery of dark matter

Neredeyse on yıl kadar önce, biliminsanları, galaksimizden görülen bir ışıldama için oldukça heyecanlandılar. Onlar bunun kendi kendini yok eden karanlık maddenin yaydığı gama ışınları olduğuna inanıyorlardı. Ne yazık ki –ortaya çıktı ki- Samanyolu’nun ışıldama fazlalığı, kendini öldüren karanlık madde ile ilgili değildi. Muhtemelen bir gazdı.

Amsterdam Üniversitesi ve Grenoble Alpes Üniversitesi’nden bir grup biliminsanının bugün yayınladığı çalışma aslında parıltının sadece çıkıntıyı çevreleyen yıldızların bir profili olduğunu gösteriyor.

Beyaz Sayfa takımına göre:

“Kutumsu ve atomik çıkıntıda bir yıldız kütlesini izleyen emisyon profilinin, aşırı emisyonun en iyi tanımını sağladığını ve güçlü bir ikinci derecede kanıt sağlayan aşırılığın, Galaktik çıkıntıdaki bir yıldız kaynağı popülasyonundan kaynaklandığını bulduk. Bir yıldız kütle oranına göre parlaklığı nükleer şişkinliği için (2.1 ± 0.2) × 1027 erg s−1 M−1 köşeli şişkinliği için, ve (1.4±0.6)×1027 erg s−1 M−1 şeklinde bulduk. Yıldız kütlesi ile ilişkili şablonlar, yüksek istatistiksel öneme sahip geleneksel DM profillerine göre tercih edilir.”

Hepimizin doğru olmasını dilediği bir diğer açıklama ise, kendini yok eden kara maddenin gönderdiği gama ışınlarının galaksinin içine doğru patlamasıydı. Durum bu olsaydı biz, sonunda karanlık maddeyi sıfırlayabilir ve varlığını ispatlayabilirdik.

Yazık ki kendi arka bahçemizdeki karanlık maddenin gizemini çözemeyecekken -bu özel galaktik çıkıntıyı inceleyerek olmasa da- arayışımızda harika bir arkadaş bulduk: Yapay Zeka

Biliminsanları, çıkıntıdaki ışıltının profilinin, yakınlardaki yıldızların yerçekimsel profilini, varsayımsal karanlık maddeden daha iyi eşleştirdiğini tahmin etmemişlerdi. Onlar, ağır kaldırma işlemini yapmak için makine öğrenimini kullandılar ve en olası açıklama olduğunu bilimsel bir titizlikle gösterdiler. Bunu yaparak, uzaydaki gama ışınlarının parlayan bir alanın net özelliklerinin belirlenmesiyle ilgili büyük problemi ele almak için Uyarlanmış Kısıtlamalı Şablonlar (SkyFACT) ile Sky Factorization adlı bir dizi özel algoritma oluşturdular.

Gama ışınlarını ve Yapay Zekayı içeren yeni bir deney daha, bilim adamlarının bu konuya farklı bir açıdan yaklaşmasına yardımcı olabilir. Büyük Hadron Çarpıştırıcısında (LHC) Fransa / İsviçre sınırının altında çalışan bilim adamları, geçen ay ilk kez gerçek atomları hızlandırdı.

LHC ekibi iyonize kurşun atomlarını ışık hızına yaklaştırdı ve ortaya çıkan zany parçacık fiziğini gözlemledi. Bu atomla sonuçlanan ilk girişimdi, öncekiler proton ve atom çekirdeklerini kullandı. Ekip gerçek bir atomu başarılı bir şekilde hızlandırmakta (tüm elektronlardan biri dışında) nihayet inanılmaz derecede yüksek yoğunluklu bir gama ışını fabrikasına çevirebilecekleri altyapı hazırladıklarına inanıyor.

Bu, tabii ki, istek üzerine, araştırmacıların İnanılmaz Dev Adamlar yaratabilecekleri anlamına gelir. Aslında bu bir yalan. Gerçekte olan iste daha havalı: bilim adamlarına şu anda imkansız görünen gama ışınları yaratmanın bir yolunu sunar ve –tahmin ettiğiniz gibi- karanlık maddeyi tespit etmek gibi fizik problemlerine yeni bakış açıları sağlayacağı gibi bir şey umarlar.

Ve bunların hiçbiri bugünkü modern Yapay Zeka teknolojisi olmadan mümkün olamazdı. LHC saniyede sınırsız bir milyon gigabayt veri üretiyor. Bu verilerle sıralamak ve incelemek için derin öğrenme bağlantıları olmadan bilim adamları da evrenin en büyük samanlığında iğne arıyor olabilirler.

Gama ışını fabrikası deneyi üzerinde çalışan fizikçilerden biri olan Kazuhiro Terao, Stanford’un SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bir muhabire şunları söyledi:

 “Bugün, çoğu soruları yanıtlamamıza yardımcı olabilecek verilerimizde özellikler bulmak için makine öğrenimini kullanıyoruz.

Bundan on yıl sonra, makine öğrenimi algoritmaları kendi sorularını bağımsız bir şekilde sorabilir ve yeni fizik kuralları bulduğu zaman bunu fark edebilir.”

Biliminsanları, bundan bir yüzyıl daha uzun bir süre öncesinde karanlık maddenin mevcut olduğunu varsaydılar. Ve bugün, Samanyolunun çıkıntısı aradığımız cevap değilse de, nasıl tespit edeceğimizi anlamaya her zamankinden daha yakınız.

Ve demek istiyorum ki ‘biz’, birlikte çalışan makineler ve insanlarız.