Teknoloji

Facebook afet kurbanlarına yardım için kriz bağış düğmesi ekliyor

Ekleyen 12 Kasım 2017 Yorum Yok

Facebook, büyük bir felaketten sonra kullanıcılarına yeni bir yardım yöntemi sunuyor: gerçek bir bağış düğmesi.

Şirket birkaç ay önce hem mağdurlar hakkında yararlı bilgiler sağlamak hem de arkadaşların ve ailenin durum kontrolü işlemlerinde yardımcı olması için Kriz Yardım Merkezi’ni tanıttı. Bağış düğmesi ise mağdurları içinde bulundukları sıkıntılardan kurtarmak için atılan son adım.

Sosyal medya şirketi, ortak kuruluşlarla çalışan ve para dağıtımında en iyi yöntemi bulmak için kar amacı gütmeden çalışan kuruluş olan GlobalGiving ile birlikte çalışıyor. Bu şekilde Facebook, ilgilenen kullanıcıların belirli bir kurum seçmek zorunda kalmadan yalnızca bir kriz sayfasından para yardımında bulunmalarına olanak sağlıyor.

Facebook’un Sosyal İyi Ürün Yöneticisi Asha Sharma, şirketin bu araçla birlikte istekli bağışçıların en çok ihtiyaç duyulan alanlara bağlayacağını umduğunu söyledi:

Felaketten sonra, etkilenen bölgedeki insanlar yaralarını daha çabuk sarması ve hayatlarını yeniden inşa etmelerine en çok ihtiyacının olduğu zamanlarda, etkilenmeyen diğer insanlar bu kişilere mümkün olan herhangi bir şekilde yardım edemiyor. Facebook’taki bu hedefimiz, insanların bu kitleleri bu tip krizlerden daha çabuk kurtulmalarını kolaylaştıran araçlar oluşturmak.

Facebook ayrıca, Kriz Bağış Düğmesi aracılığıyla yapılan tüm bağışların ek masraf ücretlerini almayacağını taahhüt etti. Bu hoş bir jest.