Teknoloji

Google’ın Yapay Zekası Onu Yaratan Bilim Adamlarından Daha Gelişmiş Öğrenebilen Makine Yaratabilir

Ekleyen 21 Ekim 2017 Yorum Yok

Google’ın makine-öğrenim sistemi (AutoML) kendisini yapan araştırmacılardan daha yüksek verimlilik oranlı makine öğrenim kodu üretti. İnsan üstünlüğüne yapılan en son darbede, robot öğrenci kendi kendini kopyalayan usta haline geldi.

AutoML, yapay zeka programlamasında birinci sınıf yetenek eksikliğinin bir çözümü olarak geliştirildi. Bu dalda talepleri takip edebilecek kadar gelişmiş geliştirici yok, bu yüzden takım kendisi makine öğrenim kodu yazabilen bir makine geliştirdi. Sistem kodun hangi alanlarının geliştirilebileceğini belirlemek için binlerce simülasyon gerçekleştiriyor, değişiklikler yapıyor ve hedefine ulaşana kadar veya sonsuza kadar devam ediyor.

Google’ın Yapay Zekası Onu Yaratan Bilim Adamlarından Daha Gelişmiş Öğrenebilen Makine Yaratabilir

Bu Infinite Monkey teorisine muhteşem bir temsil, klavyeli bir maymunun Shakespeare yazması yerine, Google kendi kodlarını kopyalama kabiliyeti olan makineler yaptı, ve bu kodları insanlar haftalar, aylar süren zamanda yapabilirken makineler saatler içerisinde yapabiliyor.

Hatta korkutucu olan, AutoML makine-öğrenim kodlarını, araştırmacılardan daha iyi programlıyor olması. Görüntü tanıma görevinde yüzde 82’lik yüksek doğruluk kaydedildi. Karışık bazı yapay zeka görevlerinde, geliştirdiği kod insandan daha üstün, bir resimdeki birçok noktayı insanların geliştirdiği yazılım yüzde 39’luk doğrulukla işaretleyebiliyorken makinenin yarattığı yüzde 42’lik doğruluk ile işaretleyebiliyor.

Bu Skynet’in veya onun gibi tuhaf bir şeyin başlangıcı değil, daha tekilliğin (kendini-bilen makinelerin) eşiğinde bile değiliz, ancak yapay zekanın teknoloji zaman çizelgesini hızlandırma potansiyelini ortaya çıkarmasına daha da yaklaşıyoruz.

Google’ın Yapay Zekası Onu Yaratan Bilim Adamlarından Daha Gelişmiş Öğrenebilen Makine Yaratabilir

Google AutoML’yi sadece 5 ay önce duyurdu. Bu kadar kısa sürede, bir şirketin makine-öğrenme kodu yazabilen bir yapay zeka geliştirmesi oldukça dikkat çekici. Aynı ekibin bir yılda nerede olacağını bir hayal edin, dahası, ekip araştırmalarını, Google’ın sıkça yaptığı gibi, şirket içerisinde veya diğer şirketlerle paylaşacak gibi görünüyor.

“Derin düşüncenin” daha iyisini yaratabilme yeteneğiyle “Daha Derin düşünceyi” yaratmasını görmek isteyen bir tek ben olamam.

Yapay zeka devrimi şuan devam ediyor ve geleceği her zamankinden daha parlak. AutoML, yeni nesil makine-öğrenimin doğuşu. Yarının makineleri sadece öğrenmeyecek, kendilerini güncelleyecek ve çözemediğimiz sorunları çözebilen makineleri yaratma kabiliyetleri olacak.

Umut, Yapay zekanın programlama gibi zaman alan görevleri yerine getirdiği, böylece insanlara makinelerin yapamayacağı şeyleri (cips ve biranın tadını çıkarmak gibi) özgürleştirecekleri bir gelecekte yatmaktadır.